• موبایل:09120150914-09121594149
  • ایمیل: info@farazsazeclinic.ir
  • ساعات کاری: 09:00-17:00

انواع شومینه

انواع شومینه، که عنصر دکوراتیو گرم کننده ی فضا است، از لحاظ نوع سوخت به صورت زیر هستند.

شومینه هیزیمی

شومینه هیزیمی قدیمی ‌ترین و مرسوم ‌ترین نوع شومینه است، که از خانه‌ های روستایی تا مدرن ‌ترین باغ‌ ها از آن استفاده می‌ کنند. درحال حاضر استفاده از این شومینه ها در ویلاها رایج شده و براساس دکوراسیون داخلی محل مورد نظر در مدل های مختلف ساخته می شود. برای ساختن آن از مصالحی مانند گچ، آجر، سنگ و سیمان استفاده می‌ شود‌. هیزم حس زیبای طبیعت را در خانه تداعی می‌کند و شعله‌های ناشی از سوختن آن فضای دنج و گرم و صمیمی ایجاد می‌کند. تماشای آتش واقعی همراه با استشمام بوی سوختن چوب و شنیدن صدای زیبای آن حس ترکیبی بی نظیری به فرد می ‌دهد.

اما در کنار این شومینه همواره باید ذخیره ای از چوب داشته باشید، که گاهی تهیه آن سخت است. گرمای ایجاد شده از این شومینه تا حدی قابل کنترل نیست و گرمایش آن از دیگر شومینه ها کمتر است. همچنین هزینه نگهداری و نظافت این شومینه ها دشوار است، زیرا باید خرده‌های چوب جمع گردد و دودکش مدام بررسی و تمیز شود. همچنین سوختن چوب باعث ایجاد دوده می شود که نیاز به تمیز کردن مداوم فضا دارد. و گاهی بوی دود و جرقه های آتش واقع آزاردهنده می شود. همچنین باید مدام به شومینه توجه شود، تا آتش از کنترل خارج نشود و باعث ایجاد آتش سوزی نشود.

شومینه برقی

همان‌ طور که از نام این شومینه پیداست، از انرژی الکتریکی استفاده می‌کند، درنتیجه به‌ عنوان شومینه امن که هیچ نوع مواد آلاینده تولید نمی ‌کند، در نظر گرفته شده‌ است. شومینه برقی به سرعت در حال تبدیل به محبوب ‌ترین شومینه از نظر نوع سوخت می باشد. شومینه برقی فاقد آلودگی است و نیاز به تمیز کردن ندارد و هیچ‌ گونه مواد مضر در اتاق ایجاد نمی‌ کند، هرچند که آتش به شکل نمادین در این شومینه به نمایش در می ‌آید.

به دلیل استفاده از لامپ ال‌ای‌دی در شومینه های برقی، شما می ‌توانید رنگ دلخواه به شعله آتش نیز بدهید. از مزیت شومینه برقی این است که می‌توانید همیشه آن را به فضای خانه اضافه کنید و نیاز نیست در مراحل ساخت خانه کار خاصی انجام شود. این شومینه به میزان قابل ‌توجه در مصرف انرژی صرفه‌ جویی می ‌نماید و تمام انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می کند، پس این شومینه بازده صدردر صدی دارد و هزینه ‌های مربوط به مصرف انرژی را کاهش می دهد. این شومینه نوعی وسیله گرمایشی ایمن و بی ‌خطر است، که برای انسان و محیط ‌زیست مضر نیست. تنوع شومینه برقی بسیار بالاست و هر سلیقه‌ای را پوشش می دهد.

شومینه گازی

در شومینه گازی سوخت به جای چوب از گاز شهری تامین می ‌شود. شومینه گازی یکی از بهترین جایگزین ‌های شومینه چوب سوز است. شومینه گازی گرما دهی بیشتری نسبت به سایر شومینه ها دارد و فضای بزرگی را گرم می‌کند.  گرما و حرارت ایجاد شده توسط شومینه گازی با کم یا زیاد کردن مقدار گاز قابل کنترل است و هزینه گاز مصرفی نسبت به دیگر انرژی‌ها کمتر و اقتصادی است. اما قبل از نصب شومینه گازی باید مکان مناسبی در اتاق برای آن اختصاص داد، مکانی که به لوله گاز متصل بوده و مشکل در گازکشی وجود نداشته باشد.

شومینه گازی  همچنین مجهز به دودکش برای خروج گازهای آلاینده از اتاق است. شومینه گازی توانایی تبدیل به شومینه هیزمی دارد اما در مراحل ساخت خانه جای آن را باید در نظر گرفته باشید و دودکش تعبیه کرده باشید. آنچه باید در استفاده از شومینه‌های گازی در نظر گرفته شود این است که در بیشتر موارد سوخت، گاز شفاف است، اما هنوز هم خطر انتشار آلاینده‌ها وجود دارد.

شومینه الکل سوز

مدرن ‌ترین و جدید ترین نوع شومینه هستند و با این‌ که اخیراً به بازار آمده‌ طرفدارهای زیادی پیدا کرده است. شومینه های الکل سوز به دلیل عدم نیاز به هواکش نصب بسیار آسانی دارند. تنوع زیاد شومینه های الکل سوز باعث شده که با هر دکور و بودجه ‌ای طراحی شوند. شعله‌های این شومینه به‌ صورت نا منظم و کاملاً طبیعی می ‌سوزند و نمایی بسیار زیبا و آرام‌ بخش به تصویر می‌ کشند. با این‌ حال تمیز و بی‌ بو بوده و دوده تولید نمی‌ کنند. شومینه های الکل سوز هر چند گرمای چندانی ندارد و بیشتر برای زیبایی استفاده می شود. نصب این شومینه به‌ صورت دیواری و یا رومیزی بدون نیاز به نصاب حرفه ای امکان‌ پذیر است. تمیز کردن شومینه ها آسان، و برطرف نمودن لکه و آلودگی توسط یک دستمال مرطوب امکان ‌پذیر است. سوخت شومینه نوعی الکل به نام بیو اتانول است که به ‌صورت مایع یا ژل عرضه شده است. بیو اتانول به وسیله تخمیر محصولات فرعی گیاهی مانند نیشکر و غلات با مخمر تهیه می شود. این ماده دوستدار محیط ‌زیست، با کمترین اثر از کربن و محیط ‌زیست است. برای راه‌اندازی، الکل را در مخزن مخصوص ریخته و با کبریت یا فندک آن را روشن می‌کنیم.

ما در فرازسازه شما را در انتخاب بهترین شومینه راهنمایی میکنیم.