• موبایل:09120150914-09121594149
  • ایمیل: info@farazsazeclinic.ir
  • ساعات کاری: 09:00-17:00

انواع قفل ساختمان

یکی از مهم ترین دغدغه های ساکنین یک خانه یا آپارتمان، حفظ امنیت آن است. افراد نگرانند که وسایل خانه شان سرقت شود. اصلی ترین راه ورود به خانه، درب ورودی است . مهم ترین بخش درب ورودی که می‌تواند امکان سرقت را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد، قفل آن است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، قفل های گوناگونی با ویژگی ها و کیفیت های مختلف تولید و به بازار عرضه شده اند.

قفل از گذشته های بسیار دور در میان مردم رواج داشته است منتهی نه به شکلی که امروزه در بازار مشاهده می کنید. در قدیم برای محافظت کردن از اموال و اشیا قیمتی خود آنها را در محفظه ایی قرار می دادند که با استفاده از طناب و گره های مخصوصی که می زدند مانع از باز شدن زودهنگام قفل ها می شده است.

مهم‌ترین فاکتور برای تعیین کیفیت قفل‌ها بحث امنیت و ساختار آن است، زیرا مقاومت بالا و نحوه عملکرد قفل باعث می‌شود تا سارقان و افراد بیگانه نتوانند به ساختمان نفوذ کنند. آشنایی با جزئیات و نحوه عملکرد هر کدام از قفل‌ها می‌تواند به مالک در انتخاب بهترین نوع قفل‌ها کمک شایانی کند. قفل های درب انواع مختلفی دارند و بسته به اینکه در چه جایی استفاده میشوند ،دارای سطوح امنیتی متفاوتی هستند.

به عنوان مثال: قفلی که برای درب حیاط ساختمان استفاده میشود با قفلی که برای درب کابینت آشپزخانه در نظر گرفته میشود،کاملا متفاوت است.قفل درب حیاط ساختمان باید از سطح امنیتی بالاتری نسبت به درب کابینت برخوردار باشد.

قفل ها ی ساختمانی

انواع قفل:

1. قفل حیاطی:

قفل‌های حیاطی به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

قفل‌های حیاطی مکانیکی:

قفل‌های حیاطی معمولا از نوع مکانیکی هستند. قفل‌های مکانیکی یکی از قدیمی‌ترین تجهیزات حفاظتی محسوب می‌شوند که گرچه ساختار آن‌ها دچار تغییر و تحولات زیادی شده است ولی اصول ثابتی را دارند. نصب قفل های مکانیکی بسیار ساده و راحت است و امنیت آنها نسبت به قفل های برقی پایین تر است. این نوع توسط کلید و انگشتی مدیریت شده که می توان با چند دور چرخاندن آن را کاملا قفل کرد. در حالت عادی که کلید وارد قفل نشده است نیروی ارتجاعی فنرها در قسمت بدنه، ساچمه‌ها را وارد سوراخ‌های روی قسمت متحرک می‌کند که مانع چرخش توپی در بدنه می‌شود و ساچمه‌های قسمت متحرک مجرای کلید، ورود کلید را مسدود می‌کنند.

هنگامی که کلید مربوط به قفل وارد توپی می‌شود، ساچمه‌های کله‌قندی را طوری به سمت بالا حرکت می‌دهد که ساچمه‌های بدنه از سوراخ‌های توپی بیرون می‌روند و توپی می‌تواند حول محور خود بچرخد. چرخش توپی منجر به حرکت زائده‌ای می‌شود که زبانه (که قبلا قفل بوده) را به عقب و جلو حرکت می‌دهد. البته برای بالا بردن امنیت، گردش مغزی به تنهایی زائده را حرکت نمی‌دهد بلکه نوک کلید باید زائده دومی را به سمت عقب فشار دهد که با زائده اول درگیر شود. امروزه با توجه به افزایش جمعیت و رفت و آمد افراد از درب واحدهای مسکونی و نیاز به امنیت بالاتر نسبت به گذشته،از قفل های مکانیکی کمتر استفاده میشود. به همین دلیل قفل‌های برقی توانسته اند،تبدیل به جایگزین مناسبی برای قفل‌های مکانیکی شوند.

قفل‌های برقی:

با افزایش جمعیت و رفت و آمد افراد از درب واحدهای مسکونی، نیاز به حفظ امنیت و در عین حال نیاز به باز و بسته شدن سریع درب‌ها افزایش یافته است.
قفل حیاطی برقی باعث شده تردد راحت تر، رفاه بیشتر برای افراد ساختمان، کنترل کردن تردد افراد، امنیت بالاتر نسبت به قفل های مکانیکی که در حال حاضر جایگزین بسیار مناسبی برای قفل های میکانیکی به حساب می آید.

2. قفل‌های آویز (Padlock):

این نوع قفل‌ها از روزگار کهن در چین وجود داشته‌ است. قفلِ‌آویز به قفل‌های حلقه‌دار قابل حملی گفته می‌شود که با کلید باز و بسته شود. این قفل به دلیل سهولت در استفاده، در مکان‌های مختلف کاربرد زیادی دارد. قفل های آویزی به دلیل اینکه به راحتی برش می خورند و باز می شوند طبیعتا سطح امنیتی بسیار پایینی نیز دارند. در هنگام انتخاب قفل آویز نکاتی مانند ابعاد قفل، ضخامت میله یا حلقه، نوع کلید، نحوه باز شدن قفل و جنس آن را باید در نظر داشت.

3. قفل‌های کتابی (Rectangular Padlock):

به دلیل نقاط ضعفی که در قفل‌آویز معمولی وجود دارد و برای ایجاد امنیت بیشتر، نوعی قفل طراحی شده است که دارای ساختار و شکل متفاوتی است ولی موارد کاربرد آن مانند قفل آویز است. قفل کتابی دارای بدنه مستطیلی شکل است و سیستم اصلی این قفل مانند قفل‌آویز معمول است و یک قفل افقی ایمن دارد که مانع از شکستن آن می‌شود. قفل‌کتابی به دلیل ظاهر متفاوت و امنیت بیشتر در مقابل دیلم شدن مقاوم است.

این قفل به دلیل ظاهر و ساختار محکمی که دارد در مقابل بریده شدن و یا دیلم شد بسیار مقاوم است. از قفل کتابی بیشتر برای بستن درب انبارها، گاراژها، مغازه ها و … استفاده می کنند. امروزه استقبال از قفل های کتابی در بین افراد خیلی زیاد شده است و تقریبا در هر منزلی یک الی دو عدد از این قفل های کتابی پیدا می شود. اما از آنجائیکه هر قفلی نیز قابلیت خراب شدن دارد، قفل کتابی نیز از این قاعده جدا نمی باشد.

4. قفل‌های سوئیچی زبانه‌دار (Mortise locks):

قفل‌های زبانه‌دار، قفل‌های قوی هستند که در درهای خارجی استفاده می‌شوند و با وزن‌های سبک و سنگین ساخته می‌شوند. در این نوع قفل‌ها از یک سیستم داخلی قدرتمند برای قفل کردن استفاده می‌شود، به طوری که با قفل کردن سیستم، زبانه در داخل شیار داخل دیوار قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر این نوع از قفل‌ها مستلزم در آوردن جای زبانه روی نری یا ضخامت دیوار و یا لنگه در مقابل آن است. قفل های سوئیچی زبانه دار از یک دستگیره و یا دکمه برای رها کردن زبانه از داخل شیار دیوار باشند، کمک می گیرند که از بخش های مختلفی هم تشکیل شده اند:

– بدنه اصلی

– حاشیه و لبه

– دستگیره درونی و بیرونی

– محفظه سیلندری یا استوانه ای شکل

خرید بهترین مصالح ساختمانی در کلینیک فراز سازه