• موبایل:09120150914-09121594149
  • ایمیل: info@farazsazeclinic.ir
  • ساعات کاری: 09:00-17:00

انواع چمن مصنوعی و کاربرد آن ها

چمن مصنوعی در واقع نوعی کفپوش با الیاف مصنوعی است که در مقایسه با چمن طبیعی از دوام و استقامت بالاتر و بیشتری برخوردار است . دارای ظاهر و ماهیت خشن تری می باشد. علت نامگذاری چمن مصنوعی، شباهت رنگ آنها با چمن طبیعی می باشد. از مزیت های این چمن، متراکم تر و مقاوم تر بودن آن نسبت به چمن طبیعی می باشد. علاوه بر آن مشکل رشد تخم چمن در زمین‌های غیر حاصل خیز نیز برطرف شده است.

امروزه از این چمن‌ها در فضا‌های مختلفی از جمله اطراف استخرها، میان سنگ‌های حیاط، حیاط مهدکودک‌ها و زمین‌های بازی، تراس و حیاط خانه، زمین فوتبال، زمین فوتسال، فضا‌های شهری، پارک‌ها، برج‌های مسکونی و تجاری، میادین دو میدانی و زمین‌های چندمنظوره، پشت‌بام‌ها و… استفاده می‌شود.

***

تحقیقی صورت گرفته از سوی یکی از مراکز علمی و پژوهشی در ایالات متحده نشان می دهد هر ۱۸۰۰ فوت چمن طبیعی( ۱۷۰ متر مربع) به صورت سالانه به ۱۰۰ هزار گالن آب (۳۸۰ هزار لیتر) نیاز دارد. حال اگر بخواهیم این میزان مصرف آب را در کنار هزینه های مادی و معنوی کاشت و نگهداری چمن های طبیعی در محیط های شهری قرار دهیم، خواهیم دید که هزینه نگهداری هر متر مربع چمن طبیعی در سطح شهر، هزینه گزافی را به همراه خواهد داشت. این نکته به ویژه برای شهرهایی که اکنون در معرض کم آبی قرار دارند، موضوعی بسیار مهم و اساسی است.

چمن مصنوعی از پلیمرهایی هچون پلی اتیلن، پلی پروپیلن و یا ترکیبی از هر دو ساخته می شود. استفاده از پلیمرهای مناسب و خوب در تولید چمن مصنوعی بسیار مهم است. از آنجایی که در‏هنگام تولید پلیمرهای تجاری، موادی ایجاد می گردند که باعث تخریب پلیمرها می شوند. ‏بنابراین از مواد پایدار کننده ای همچون آنتی اکسیدان ها و پایدار کننده نوری و حرارتی در فرمول بندی ساخت پلیمرها ‏استفاده می شود.

چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی

چمن مصنوعی پلی‌اتیلنی:

این نوع از چمن‌های مصنوعی بیشترین شباهت را با چمن‌های طبیعی دارند. لطافت و نرمی نوع پلی‌اتیلنی نیز از دیگر مزایای آن است که در کنار عدم نیاز به نگهداری بالا یک مجموعه کاملی از ویژگی‌های مثبت را شامل می ‌شوند. با این حال لازم است که این نوع از چمن را شانه کشی کرد تا همچنان بتواند راحتی خود را حفظ نماید.

چمن مصنوعی پلی‌پروپیلن:

این نوع از چمن مصنوعی ارزان‌ ترین و البته کم ‌دوام‌ ترین نوع نیز می‌ باشد. با وجودی که قیمت مناسب و ارزان این نوع از چمن‌های مصنوعی باعث می ‌شود که خیلی از افراد به سراغ آن‌ها بروند، ولی چمن‌های مصنوعی پلی‌پروپیلن با سرعت بیشتر فرسوده و کهنه می ‌شوند و با قرارگیری در دمای بالا نیز تغییر شکل داده و حالت طبیعی خود را از دست می ‌دهند.

چمن مصنوعی نایلونی:

این نوع از چمن‌های مصنوعی بادوام ‌ترین نوع به شمار می ‌روند و می ‌توانند تا هشت سال نیز دوام و مقاومت خود را حفظ نمایند. مقاومت نوع نایلونی این محصول در برابر دمای هوای بالا هم قابل‌ قبول است و بدون اینکه ذوب شود می ‌تواند ماندگاری خود را حفظ کند. با این حال هزینه و قیمت نسبتاً بالا و همین‌طور سفتی پرز‌های آن باعث می ‌شود که برخی از افراد در برخی از موارد روی این نوع از چمن مصنوعی حساب نکنند.

 

چرا از چمن مصنوعی استفاده کنیم؟

این چمن ها سبز باقی می‌مانند. تغییرات نامساعد آب و هوا آن ها را از بین نمی‌برد. به مراقبت و رسیدگی فوق العاده کمتری نسبت به چمن واقعی نیاز دارند. کرم‌ها و حشرات زیر چمن طبیعی رشد می‌کنند نه زیر چمن مصنوعی.، و همان ‌طور که می ‌دانید با گرم شدن هوا، محدودیت‌های استفاده از آب هم به وجود خواهند آمد. ولی با چمن های مصنوعی هزینه های نگهداری کاهش پیدا می کنند. و دارای قابلیت شستشو و تمیزشوندگی نیز هستند.

از آن می توان در حیاط مهد کودک ها، در زمین بازی بچه ها، در تراس خانه، در حیاط خانه، در اطراف استخر ها، دربین سنگ های حیاط، در زمین های فوتبال، در زمین های تنیس، در زمین های فوتسال، در فضا های شهری، در پارک ها، جهت برج های مسکونی و تجاری، در انواع زمین های بازی (مثل زمین تنیس، هاکی، فوتبال، گلف، مینی گلف و باشگاه های پینت بال)، چمن جهت فضای کارخانجات، در میادین دو ومیدانی و زمینهای چند منظوره، در بالکن ها و پشت بام ها استفاده کرد.

 

باید به چمن مصنوعی هم آب داد!

به چمن های مصنوعی هم باید آب داد اما نه برای رشد چمن ! این چمن همانند بسیاری از کفپوش های دیگر نیاز به شستشو دارد و حتی نیاز به خنک شدن دارد. شما می توانید هنگامی که مهمان دارید، مخصوصا در هوای گرم تابستان آن را با آب به حالت افشانه مرطوب کنید تا در عصر ها و شب ها محیط شما خنک و شاداب شود. نکته شستشوی آن‌ هم بسیار مهم است که هر از گاهی می توانید آن را به‌ خوبی بشویید.

خرید بهترین متریال ساختمانی در کلینیک ساختمانی فرازسازه