• موبایل:09120150914-09121594149
  • ایمیل: info@farazsazeclinic.ir
  • ساعات کاری: 09:00-17:00

بتن با مقاومت بالا

یکی از مصالحی که در ساختمان‌سازی استفاده بسیار زیادی دارد بتن می باشد برای ساختن ساختمان‌های با مقاومت بالا از بتن استفاده می‌شود که دارای ویژگی‌های خاصی می باشد با پیشرفت علم و گسترش ساختمان‌سازی بتن های مختلفی تولید شده‌اند که یکی از این بتن‌ها بتن با مقاومت بالا می باشد .

بتن با مقاومت بالا چیست؟

مواد تشکیل‌دهنده بتن معمولی سیمان، شن، ماسه و آب می باشد و اما برای افزایش مقاومت بتن لازم است این مواد تشکیل‌دهنده دچار تغییراتی شوند و مواد بیشتری به آن‌ها اضافه گردد.
مهم‌ترین نکته در ساخت بتن با مقاومت بالا این است که تا حد امکان نسبت آب به سیمان را در بتن کاهش دهیم ازاین‌رو می‌توانیم روان‌کننده ها و فوق روان کننده ها را به آن اضافه نماییم .

یکی دیگر از مواردی که می‌توان با استفاده از آن مقاومت بتن را بالا برد استفاده از سنگدانه‌های مقاوم و کاهش اندازه سنگدانه در بتن می باشد از طرف دیگر ریزدانه‌ها به اندازه های بسیار ریز هم برای متراکم‌تر کردن بتن استفاده می‌گردد بنابراین مجموعه مواردی که اشاره نمودیم، موجب بالا رفتن مقاومت بتن می شوند.

موارد مؤثر در ساخت بتن با مقاومت بالا:
۱- نوع و مقدار سیمان مصرفی.
۲- سنگدانه‌ها.
۳- مواد افزودنی.
۴- مواد ترکیبی جایگزین سیمان.

ازآنجایی‌که یکی از اصلی‌ترین مواد تشکیل‌دهنده بتن، سیمان می باشد پس، نوع سیمان مصرفی و مقدار آن تاثیر بسیار زیادی در کاهش و یا افزایش مقاومت بتن خواهد داشت. براساس تحقیقاتی که انجام گرفته است استفاده از سیمان پرتلند با غلظت مناسب در بیشتر موارد موجب تولید بتن با مقاومت بالا می گردد.

یکی از موارد تأثیرگذار در مقاومت بتن سنگدانه ها می باشند کیفیت مناسب سنگدانه‌ها و سایز بزرگ‌ترین آن‌ها تأثیر عمده‌ای در مقاومت بتن خواهد داشت .
همان‌طور که گفته شد یکی از پارامترهای مقاومت بتن نسبت آب و سیمان مصرفی در بتن می باشد اگر بتوانیم نسبت آب را در بتن کم کنیم و بجای آب از روان کننده ها و فوق روان کننده‌ها به مقدار تعیین‌شده استفاده نماییم باعث کاهش نسبت آب به سیمان در بتن شده و کارایی و مقاومت بتن را افزایش می دهیم.

برخی از مواد بسیار ریزدانه می‌توانند تراکم بتن را افزایش داده و فضاهای خالی در بتن را پر نمایند این مواد می‌توانند جایگزین مناسبی بجای سیمان‌ها باشند این ریزدانه‌ها به‌تنهایی خاصیت چسبندگی نداشته اما به‌محض رسیدن به رطوبت و فعال‌سازی واکنش های قلیایی شیمیایی، خاصیت سیمانی پیدا می کنند.

از ویژگی‌های بتن‌های با مقاومت بالا می‌توان به این موارد اشاره نمود:

مقاومت اولیه و نهایی بالا به همراه جمع شدگی و خزش کم از ویژگی‌های این بتن‌ها می باشد از بتن‌های با مقاومت بالا می‌توانیم برای ساخت پروژه‌های سنگین و حساسی مانند پل استودیوم و برج‌ها اشاره نماییم علاوه بر آن بتن‌های با مقاومت بالا در برابر عوامل شیمیایی نیز مقاوم هستند علاوه بر مقاومت بالا، سرعت اجرای عملیات ساخت‌وساز با استفاده از بتن‌های با مقاومت بالا افزایش یافته است.

نمونه‌هایی از بتن‌های با مقاومت بالا:

بتن‌های الیافی: برای افزایش مقاومت بتن می توان از انواع مختلفی از الیاف ها در مواد تشکیل‌دهنده بتن استفاده کرد در اصل بتن الیافی نوعی کامپوزیت است که با استفاده از الیاف هایی از جنس شیشه و فولاد موجب بالا رفتن مقاومت بتن‌ها می شوند.

بتن هایی با وزن پایین اما مقاومت بالا:

اگر در مواد تشکیل‌دهنده بتن از 《لیکا》و 《پومیس》 استفاده گردد باعث سبک شدن وزن آن‌ها می شوند در کنار آن با استفاده از افزودنی‌های معدنی و مواد شیمیایی می توانیم مقاومت آن را بالا برده و علاوه بر آن وزن آن‌ها را کاهش دهیم.

بتن خود متراکم:

ازآنجایی‌که این نوع بتن ها به صورت جاری می باشند می‌توانیم از آن‌ها در شبکه‌بندی آرماتور استفاده نماییم چراکه آن‌ها نیازی به ویبره ندارند و خواص مکانیکی بسیار خوبی دارند.

لازم به ذکر است کلینیک فراز سازه قادر به تهیه انواع بتن‌های با مقاومت بالا و پایین می باشد.
جهت استعلام قیمت و اطلاع از انواع بتن‌ها با ما در ارتباط باشید.