• موبایل:09120150914-09121594149
  • ایمیل: info@farazsazeclinic.ir
  • ساعات کاری: 09:00-17:00

ایمن سازی ساختمان

یکی از اقدامات لازم برای ایمن سازی ساختمان ، مقاوم کردن ساختمان در برابر زلزله است . چرا که درصد قابل توجهی از ساختمان های کشور مقاومت لازم در برابر زلزله را ندارند . از این رو ، در این مقاله می خواهیم به مهم ترین جنبه ی ایمن سازی سازه ها یعنی مقاومت در برابر زلزله بپردازیم .

چگونه خانه های خود را در برابر زلزله ایمن کنیم؟

همانطور که می دانید زلزله با بزرگی کم و متوسط هم می تواند خساراتی را به دنبال داشته باشد. به ویژه ، اگر ساختمان ها و خانه ها در مناطق زلزله خیز بنا شده باشند.
بنابراین لازم است اقداماتی برای کاستن خسارات احتمالی ناشی از زمین لرزه انجام شود.

• اقداماتی که جهت ایمن سازی ساختمان ها در برابر زلزله باید انجام شود شامل چه مواردی می شود؟

صفحات جداکننده سطح زیرین ساختمان از پی:

این روش ایمن سازی برای ساختمان های جدید کاربرد دارد . در واقع، صفحات جداکننده بین فوندانسیون و بخش زیر ساختمان قرار می گیرد . هنگام وقوع زلزله این صفحات به دلیل تکان های ناشی از زلزله حرکت می کنند اما چون بیشتر لرزش ها را جذب می کنند ،ساختمان نسبتا آرام و پایدار بر جای می ماند. این صفحات از جنس سرب و مواد ارتجاعی هستند که همراه با لایه هایی از فولاد روی هم قرار می گیرند و به ایمن سازی ساختمان کمک می کنند.

مصالح سازه ها:

برای ایمن سازی ساختمان در برابر زلزله باید از مصالحی برای زیرساخت ساختمان استفاده کرد که در مقابل لرزش های زمین بالاترین مقاومت را نشان می دهند. یکی از مصالحی که دارای این مقاومت است بتن می باشد.

بتن تقویت شده با لایه های ضخیم از بتن یا فولاد برای ایمن سازی ساختمان موثر هستند. هم چنین چوب برای ساختن یک قاب یا چارچوب عالی می باشد. اما باید توجه نمود اگر ساختمان چوبی باشد ،چوب ها باید به پی پیچ شوند تا نیروهای ناشی از زمین لرزه نتواند باعث حرکت آن ها شود چون اگر این حرکت حداقل هم باشد می تواند آسیب ساختاری جدی به ساختمان وارد کند و ایمن سازی را با مشکل مواجه کند.

ارتفاع ساختمان:

طبق تحقیقات تاثیرات ناشی از زمین لرزه بر خانه های یک طبقه کمتر از ساختمان های چند طبقه است. اما این به آن معنا نیست که نباید ساختمان های بلند و چند طبقه ساخت. بلکه باید نکات ایمنی لازم مانند استفاده از بتن تقویت شده روی صفحات جداکننده زیر ساختمان رعایت شود.

لوله کشی قابل انعطاف:

لوله کشی ساختمان با استفاده از لوله های غیر قابل انعطاف و خشک احتمال شکنندگی بسیار بالایی در مقابل فشارهای زمین لرزه دارند. بنابراین، باید لوله کشی ساختمان جهت ایمن سازی آن با استفاده از لوله های منعطف باشد. به این دلیل که با حرکات و تکان های حاصل از زمین لرزه به راحتی تغییر وضعیت می دهند و میزان آسیب کاهش می یابد.

ایمن سازی چیدمان وسایل و لوازم خانه:

برای ایمن سازی ساختمان تنها نباید به نکات مربوط به ساخت و ساز دقت کرد بلکه مواردی مانند چیدمان ساختمان می تواند تا حدودی به کاهش آسیب و خسارات ناشی از زلزله کمک کند. برای مثال، کتاب خانه و کمدها که جزو وسایل سنگین محسوب می شوند باید محکم به دیوارها و سقف ها متصل گردند.

پشت بام مستحکم :

پشت بام مستحکم به ویژه در نواحی با ریسک بالا به ایمن سازی ساختمان هنگام وقوع زلزله کمک می کند. پشت بام هایی که مستحکم نیستند می توانند باعث تخریب بخش های از خانه شوند. در نتیجه، بهترین راه در این مورد برای ایمن سازی ساختمان این است که پشت بام با استفاده از مصالح سبک وزن ساخته شود

آلومینیوم از دسته فلزات سبک است که باعث می شود ساختمان وزن کمتری را متحمل شود . بنابراین ،بسیار مناسب برای ساخت پشت بام و ایمن سازی ساختمان می باشد . از گزینه های مناسب دیگر برای ایمن سازی ساختمان این است که مقداری آسفالت دانه درشت روی سطح تخته های چوبی چند لایه ریخته شود و به قاب مجموعه اتصالات سقف متصل گردد.

• چه نکاتی در ساختمان سازی باید رعایت شوند تا ایمن سازی در برابر زلزله افزایش یابد؟

– اگر در ساختمان آسانسور نصب می شود باید حداقل سه ستون در اطراف آن احداث شود تا از عواقب زلزله پیشگیری شود.

– هر ساختمان باید حدود 10 سانتی متر از ساختمان مجاور خود فاصله داشته باشد تا ایمن سازی ساختمان حفظ شود .

– جهت ایمن سازی ساختمان ها در برابر زلزله بهتر است آن ها را به صورت مربعی ساخت یعنی اندازه طول و عرض آن ها به هم نزدیک باشد زیرا مقاومت ساختمان در این حالت بیشتر می شود .

– از ساختن ساختمان های چند طبقه با مصالح آجری یا گلی و یا تیرآهن و آجر باید خودداری شود زیرا هیچ گونه مقاومتی در برابر زلزله ندارند .

– برای ایمن سازی ساختمان بهتر است ساختمان ها با ستون های زیاد ساخته شوند چون ایمنی و مقاومت ساختمان در این حالت بالا می رود .