• موبایل:09120150914-09121594149
  • ایمیل: info@farazsazeclinic.ir
  • ساعات کاری: 09:00-17:00

مجموعه محوطه سازی

محوطه سازی در اصل خود یک بخش از معماری و طراحی است که عمدتا به نام معماری منظر شناخته می شود . در یک تعرف ساده ، محوطه سازی چگونگی استفاده و به کارگیری آیتم های مختلف مورد نیاز در یک فضا برای شکل دهی به آن بر اساس طرح های از پیش تعیین شده است .

• محوطه سازی چگونه و با به کارگیری چه آیتم هایی انجام می شود؟

در واقع، محوطه سازی باعث سرزندگی و ارزش گذاری فضای ساختمان ها می شود. اقدامات متنوعی برای ایجاد جذابیت بیشتر در فضاها جهت محوطه سازی می تواند انجام شود. برای مثال، قرار دادن انواع درخت ها و درختچه ها و انواع دیگر پوشش های گیاهی در مسیر عبور ،جاگذاری آلاچیق و جانمایی مبلمان ،قرار دادن باربیکیو ، آب نما و اقداماتی از این قبیل می تواند باعث جذابیت مکان ،افزایش استفاده از آن ،سبز و دلنشین بودن فضا ،داشتن فضای راحت برای نشستن و ایجاد حس تعامل و دوستی با دیگران می شود .

محوطه سازی

• برای محوطه سازی چه اصولی باید رعایت شود؟

ایمنی

– دسترسی به فضای مسکونی و دیگر فضاها

– پیش بینی مسیر صحیح تاسیسات و انشعابات ساختمانی و نزدیکی آن ها به فضای مورد استفاده

چیدمان صحیح آیتم ها و المان های دکوراتیو در کنار یکدیگر :

در محوطه سازی باید توجه نمود که در استفاده از آیتم ها و المان ها زیاده روی نشود ،بلکه تعادل میان آن ها باید رعایت شود. این تعادل در محوطه سازی می تواند متقارن یا نامتقارن باشد ، در هر صورت هر دو تعادل رضایت بخش هستند . اما به طور کلی تعادل متقارن بیشتر در محوطه سازی رسمی و تعادل نامتقارن در محوطه سازی های غیررسمی به کار برده می شود .

فضا سازی مناسب :

در محوطه سازی ، فضا امکان ایجاد ریتم را به شما می دهد و برای این کار می توان از گیاهان ، چراغ ها و انواع بوته ها جهت فضاسازی مناسب استفاده کرد .در واقع، آهنگ یا ریتم محوطه را از حالت سکون خارج می کند .

استفاده از رنگ بندی های متناسب با فضا و در عین حال متناسب با دیگر آیتم ها:

رعایت نسبت از اصول مهم محوطه سازی است . در واقع ،تناسب روابط عمودی ، افقی و فضایی که بین آیتم ها برقرار است را شامل می شود .

– اتحاد میان آیتم ها برای ایجاد یک فضای جذاب :

یکی از اصول بنیادی در مبحث محوطه سازی اتحاد و انسجام در محوطه و فضای سبز است .

حفظ تمرکز در محوطه سازی :

در واقع می توان گفت در محوطه سازی ، در عین رعایت تعادل میان المان ها ،تمرکز بر المان اصلی باید رعایت شود .به عبارتی ،نقطه یا کانون تمرکز در واقع قوی ترین المان موجود در محوطه است که از هر زاویه قابل رویت است . این المان یا نقطه تمرکز در محوطه سازی باید نزدیک به در ورودی باشد. به این نکته نیز دقت نمایید که نقطه تمرکز در محوطه می تواند بیش از یک آیتم باشد .

پرهیز از شلوغ کاری:

در محوطه سازی اصل زیبایی در نهایت سادگی باید رعایت شود. البته سادگی نباید با خسته کننده بودن و عاری از هرگونه تخیل بودن اشتباه گرفته شود ، چراکه سادگی در تضاد با پیچیدگی نیست بلکه حذف هر گونه اضافه کاری در رنگ آمیزی ،اشکال هندسی ،خطوط و منحنی هاست.

• انواع سبک محوطه سازی کدام هستند؟

سبک انگلیسی:

تمرکز این سبک بر برقراری هارمونی بین معماری خانه و آیتم های استفاده شده در محوطه می باشد. در این سبک ،از انواع گیاهان و بوته ها برای ایجاد یک محوطه جذاب استفاده می شود .

محوطه سازی به سبک انگلیسی

سبک فرانسوی:

مهم ترین نکته در این سبک از محوطه سازی ، تقارن و هندسه است. می توان گفت که این سبک به یک تابلو نقاشی شباهت دارد که همه آیتم ها با رعایت هارمونی دقیقا در جای مشخص خود قرار گرفته اند و باید به طور کلی به این تابلو نگاه کرد .

محوطه سازی به سبک فرانسوری

سبک شرقی یا ژاپنی :

این سبک حد وسط دو سبک انگلیسی و فرانسوی است . در این سبک از یک طرف هارمونی و نظم اهمیت خاص خود را دارد و از طرفی طبیعت و فضای سبز نیروهای غالب هستند .

محوطه سازی به سبک ژاپنی

سبک رسمی :

از آنجایی که در این سبک از تعادل متقارن بهره گرفته می شود تمامی آیتم ها به طور هدفمند و منظم در محوطه قرار می گیرند .برای اجرای این سبک معمولا و به شکل قابل توجهی از خطوط مستقیم و اشکال کامل هندسی استفاده می شود .

سبک غیررسمی :

این سبک بر اساس تعادل غیر متقارن اجرا می شود در نتیجه آیتم ها مانند گل ها و گیاهان به شکل تصادفی چینش می شوند و به جای خطوط مستقیم از خطوط منحنی استفاده می شود . این سبک از محوطه سازی بسیار مناسب برای ویلا ها و خانه های مسکونی هستند .

سبک مدرن :

رایج ترین متریال قابل استفاده در این سبک بتن و چوب است که با بهره گیری از آن ها یک حس صیقل یافته ای به فضا می بخشند .

محوطه سازی به سبک مدرن

سبک بیابانی :

در این سبک به نکاتی جهت محوطه سازی باید دقت نمود : چون در این سبک محیط خشک است باید از رنگ های متناسب استفاده نمود ،در این سبک باید از گیاهان مقاوم استفاده کرد و سنگ ها و درختان استفاده شده باید کامل کننده یکدیگر باشند .

سبک مدیترانه ای :

این سبک چند ویژگی بارز مانند گل و گیاهانی که از دیوارها آویزان شده اند، فواره و حوضچه ،دیوارهای بلند و درختان زیتون و سرو دارد .